Planeta kontra tworzywa sztuczne – hasło przewodnie Dnia Ziemi 2024.
Statystyczny Polak rocznie sięga po ponad 400 opakowań foliowych. Z raportu Programu Środowiskowego ONZ wynika, że do 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Foliówka porzucona w lesie, na ulicy rozkłada się od 100 do 500 lat. Tylko 8 proc. używanego przez nas plastiku jest poddawane recyklingowi.
Był moment, że promowano zakupy z siatką wielorazową, ekologiczną. Moment szybko minął. Oglądamy pojemniki ze śmieciami najbardziej zapełnione plastikowymi opakowaniami. Producenci mięsa nie zmieniają sposobu pakowania towaru do lodówek sklepowych. Torebki jednorazowe klienci pobierają nawet na jedną cytrynę. Przykładów można mnożyć, a wszystkie akcje jednorazowego sprzątania lasów i parków niezbyt mobilizują społeczeństwo do dbania o środowisko. Czyżby ten, coraz lepiej wykształcony człowiek, nie miał wyobraźni, że przyczynia się do umierania Planety…
Mobilizujmy więc przede wszystkim siebie do zwracania uwagi na zbędny plastik, który przynosimy codziennie do domu. Politycy zaś niech pomyślą, jakie ustawy powinny być wprowadzane, by zadbać o ograniczanie tworzyw sztucznych w gospodarce.
Niech Dzień Ziemi będzie każdego dnia roku, nie tylko 22 kwietnia !