W zaciszu własnych domów, bez hucznych obchodów 2 maja w Święto Flagi i 3 maja w rocznicę uchwalenia Konstytucji 1791 roku patriotyczne refleksje kierujemy na Polskę. Pierwsza regulacja prawna dotycząca flagi została przyjęta 7 lutego 1831 roku w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego. Konstytucja 3 maja 1791 roku – ustawa rządowa pierwsza w Europie i druga na świecie zapisana dokonywała zasadniczej przemiany przestarzałego ustroju politycznego Rzeczpospolitej. Zgodnie z duchem Oświecenia wprowadziła podział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Mimo jej unicestwienia pozostawiła ważne przesłanie dla Polaków na przyszłość, jak osiągać bez przemocy porozumienie w podstawowych dla dobra publicznego sprawach. Konstytucja Majowa była przez lata symbolem wolności, dumy narodowej i patriotyzmu.
Dzisiaj obowiązuje Konstytucja z 1997 roku, nowoczesna i bliska demokratycznemu duchowi czasów. Ten współczesny, fundamentalny dokument kontynuuje, rozwija i umacnia nasze prawo. By w pełni pojąć jego wagę i znaczenie obowiązkiem każdego obywatela jest zaznajomienie z tym najwyższym polskim aktem normatywnym.
W preambule czytamy:
„W trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny, odzyskawszy w 1989 roku możliwość suwerennego i demokratycznego stanowienia o Jej losie, my, Naród Polski – wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, zarówno wierzący w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i nie podzielający tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł, równi w prawach i w powinnościach wobec dobra wspólnego – Polski …. ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej jako prawa podstawowe dla państwa oparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz, dialogu społecznym oraz na zasadzie pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot. Wszystkich, którzy dla dobra Trzeciej Rzeczypospolitej tę Konstytucję będą stosowali, wzywamy, aby czynili to, dbając o zachowanie przyrodzonej godności człowieka, jego prawa do wolności i obowiązku solidarności z innymi, a poszanowanie tych zasad mieli za niewzruszoną podstawę Rzeczypospolitej Polskiej.”