Kraje europejskie wytwarzają rocznie ok. 1,3 miliarda ton odpadów. Dużą część stanowią odpady opakowaniowe. Ich ilość wzrasta lawinowo z roku na rok i stanowią nawet do 60% zawartości europejskich wysypisk śmieci. W Polsce, po zakupionych produktach, pozostawiamy co roku niemal pół miliona ton opakowań papierowych i kartonowych, 430 tysięcy ton szkła, 264 tysięcy ton tworzyw sztucznych i 136 tysięcy ton metali. Każdy Polak przeciętnie w ciągu roku pozbywa się 34 kg zużytych opakowań.
Liczby olbrzymie!
W ramach przyjętej w 2005 r. przez Komisję Europejską „Strategii tematycznej w sprawie zapobiegania powstawaniu odpadów i ich recyklingu” został ustanowiony Międzynarodowy Tydzień Redukcji Odpadów (EWWR). Tegoroczne obchody trwać będą od 21-29 listopada. Główne hasło inicjatywy „Redukuj odpady w swoim codziennym życiu” i odnoszą się do zasady „3R” – reduce (redukuj), reuse (ponownie używaj), recycle (poddawaj recyclingowi).
My ludzie zaśmiecamy Ziemię. Zróbmy rachunek sumienia i zastanówmy się, w ramach dbania o Świat, jak ograniczyć odpady w naszym codziennym życiu.
Fundacja podpowiada 12 dobrych nawyków na rzecz redukcji odpadów:
- Wybieraj produkty, które dostarczane są z oznakowaniem ekologicznym
- Unikaj odpadów żywnościowych
- Wybierz torby wielokrotnego użytku
- Umieść naklejkę „Zakaz wrzucania reklam” na skrzynce na listy
- Kupuj luzem lub w dużych opakowaniach
- Pij wodę z kranu
- Użyj baterii wielokrotnego ładowania
- Ogranicz używania drukarki
- Rozpocznij kompostowanie
- Daruj stare ubrania
- Wypożyczaj narzędzia
- Naprawiaj towary i urządzenia zanim pójdziesz kupić nowe